Kroz istoriju postojalo je više pokušaja poboljšanja izgleda grudi, odnosno njihovog povećanja. Pojedini pokušaji datiraju čak iz 19. veka. Međutim, godina koja se uzima za rođenje moderne ere uvećanja dojki je 1963. Tada su dvojica estetskih hirurga, Frenk Gerou i Tomas Kronin, ženi po imenu Timi Džin Lindzi uradili prvu operaciju povećanja grudi u istoriji, a ona je tako postala prva žena sa implantatima.
Od ovog istorijskog momenta, tehnologija proizvodnje implantata se kontinuirano usavršavala, tako da se, danas, najnoviji modeli implantata proizvode u širokom dijapazonu veličina i oblika, kao i konzistencije. Zajedno sa tehnološkim usavršavanjem, usavršavale su se i različite tehnike plasiranja implantata.
Većina devojaka, još od prvih tinejdžerskih dana, mašta o lepim grudima. Danas, grudi predstavljaju sinonim za ženstvenost i mogu u velikoj meri uticati na samopouzdanje žena.
Sigurni smo da se svaka pripadnica lepšeg pola, bar jednom u životu, zapitala kako bi izgledala i kako bi se osećala sa većim grudima. Možda bi se osećala sigurnije, lepše, zadovoljnije. Razlozi zašto se neko odlučuje na ovaj zahvat, koji je ujedno i jedan od najpopularnijih, su mnogobrojni.
Operacija uvećanja grudi spada u najtraženije i najčešće estetske operacije, tako da se u ovom trenutku broj žena u svetu koje imaju ugrađene silikonske implantate računa u milionima.
Od čega se sastoje implantati?
Svi implantati koji se danas koriste sastoje se od silikonske opne i sadržaja koji je unutar te opne. Sadržaj može biti silikonski gel, različitog stepena gustine ili fiziološki rastvor. Pokušaji da se u praksu uvedu i neke druge supstance (biljna ulja, hijaluronska kiselina) koje bi ispunjavale silikonsku opnu, do sada nisu zaživeli.
Pokazalo se da silikonska opna ima najmanje negativne efekte na okolno tkivo i da, kao interna supstanca izaziva najmanje tkivne reakcije. Silikonski gel opet, najuspešnije “imitira” tkivo dojke i na dodir mu je najsličniji.
Planiranje operacije
Postoji čitav niz objektivnih parametara koji se razmatraju prilikom pregleda pacijenta i planiranja operacije, s obzirom da svi oni utiču na njen krajnji ishod.
Neki od najvažnijih su:
- Stanje i oblik telesne figure u celini, telesna visina i težina
- Oblik i širina grudnog koša
- Stanje muskulature grudnog koša
- Pozicija dojki na grudnom košu
- Veličina dojki
- Oblik dojki (poluloptast, kruškast, koničan)
- Simetrija ili asimetrija dojki
- Konzistencija dojki, odnos masnog i žlezdanog tkiva
- Položaj, veličina i projekcija bradavice i areole
- Debljina i kvalitet kože, rastegljivost, prisustvo strija
Na osnovu stanja svih ovih parametara, hirurg se opredeljuje za:
- Mesto gde će se locirati rez (tip incizije)
- Mesto gde će se locirati implantat (tip džepa)
- Tip implantata (oblik i veličina)
Što se incizije tiče, odnosno mesta gde će se implantat locirati, ona može biti:
Inframamarni – u pitanju je rez u brazdi koja je na spoju donjeg dela dojke i zida grudnog koša i dužine je od 3-5cm.
Periareolarni – rez se nalazi duž donje ivice areole, to jest na graničnoj liniji između tamno pigmentirane i normalno prebojene kože.
Transaxilarni – rez je u pazušnoj jami, na njenoj prednjoj ivici.
Umbilikalni – rez je u pupku i potreban je poseban tip implantata koji se ubacuje kao prazna silikonska opna, a tek nakon plasiranja puni se fiziološkim rastvorom.
Tip džepa može biti:
Subglandularni – implantat se postavlja neposredno ispod mlečne žlezde, a iznad velikog grudnog mišića
Subpektoralni – implantat se postavlja ispod velikog grudnog mišića (m.pectoralis major)
Subfascialni – implantat se postavlja ispod fascije, tj. opne velikog grudnog mišića, tako da ovaj ostaje očuvan
Dual-plane – donji deo implantata nalazi se ispod žlezde, a gornji ispod velikog grudnog mišića
Kako izgleda postupak povećanja grudi?
Pre same operacije bi trebalo da prestanete da koristite lekove kao što su aspirin, koji razređuju krv. Takođe, jedna od preporuka, da ako ste pušač, prestanete sa pušenjem oko četiri nedelje pre zahvata. Pušenje može usporiti proces oporavka i zarastanja. Nikotin, ugljen-monoksid i ostale štetne supstance koje se nalaze u cigarama sprečavaju da kiseonik dopre do ćelija u našem organizmu i time remete oporavak tkiva nakon operacije.
Operacija se izvodi u opštoj anesteziji i traje između sat vremena do dva sata i podrazumeva ubacivanje implantata u prethodno napravljeni džep. Džep se pravi shodno prethodno planiranoj poziciji gde će se implantat nalaziti.
Odabir jedne od raznovrsnih tehnika se definiše prema individualnom pristupu svakom pacijentu. Najbitnije je da se pre početka bilo kakve procedure, hirurg i pacijent dogovore o ciljevima i rezultatima koje bi trebalo ispuniti. Sa hirurgom se dogovarate oko željene veličine grudi koju on finalno određuje na osnovu proporcija, tkiva, kože i potreba.
Oporavak
Pacijent napušta kliniku istog ili sledećeg dana. Preporučuje se nošenje posebnih grudnjaka tokom naredne 4 nedelje. Konci se skidaju nakon 10 – 14 dana. Bol i osećaj zatezanja prisutni su prvih nekoliko dana i regulišu se analgeticima.
Dojke su u manjoj ili većoj meri otečene, napete i tvrđe, a mogu se javiti i modrice. Zabranjuju se teže fizičke aktivnosti, nošenje tereta i bavljenje sportom u trajanju od mesec dana. Ožiljci se tretiraju specijalnim preparatima i nakon izvesnog vremena (6 – 12 meseci) omekšaju i izblede.
Komplikacije
Nakon operacije rane komplikacije se retko pojavljuju, ali su moguće. Neke od retkih komplikacija koje se mogu pojaviti nakon operacije su:
- Tup bol u bradavicama
- Otok koji prolazi u roku od dve nedelje
- Problemi sa dojenjem
- Pojava manjih cisti
Najčešće se komplikacije pojavljuju nakon nekoliko meseci ili godinu dana od operacije u većoj ili manjoj meri. Te komplikacije se odnose na tzv. otvrdnjavanje dojke tj. obrazovanje kapsule. Smeštanjem umetka iza grudnog mišića može bitno da se smanji mogućnost obrazovanja kapsule. Zato treba prvo proveriti da li je moguće da se implantat smesti iza mišića.
Preporuka
Nakon što se operacija završi, veoma je bitno da slušate Vaše telo i da se odmorite na adekvatan način kako bi nakon svega toga mogli da uživate u grudima o kojima ste oduvek maštali!
Pobrinite se da Vaša ishrana bude sastavljena od namirnica koje nisu teške za organizam. Možete jeste pasirani krompir, pirinač, tost, ovsenu kašu za doručak ili druge namirnice koje neće biti teške za Vaš organizam. Probava mora biti olakšana, s obzirom da će svako pražnjenje zahtevati naprezanje mišića trupa koje želimo da izbegnemo u što širem krugu.
Ukoliko osetite mučninu nakon operacije, koja može biti prouzrokovana anestezijom ili lekovima protiv bolova, možete popiti sokove koji su gazirani. Ne zaboravite i na unos najbitnije vrste tečnosti – vode!
Kada je nega Vašeg tela u pitanju, pronađite dobar losion protiv strija i mažite ga u periodu i pre i posle operacije. Kako dolazi do naglog rastezanja kože moguća je pojava strija. Bitno je da preuzmete sve mere i da što više hidrirate deo oko grudi.
I za kraj, obezbedite sebi mnogo udobnih jastuka, s obzirom da ćete naredni period provesti spavajući na leđima. Neki od Vas su možda i navikli, dok druga polovina sigurno uživa da spava na stomaku, pa će im biti teško u početku.
Napomena
Kao što uvek naglašavamo, u pitanju bilo koje procedura tj. zahvata prvi korak jeste razgovor između hirurga i pacijenta. Hirurg je taj koji će tokom razgovora obratiti pažnju na motive žena koje se odluče na ovu proceduru, kako bi bio siguran da je njihova odluka ispravna.
Da bi operacija imala najbolje moguće rezultate potrebno je da pacijent i hirurg budu na istoj strani. Ukoliko planirate trudnoću savetujemo Vam da ipak malo pričekate sa implantatima. Takođe, ako dojite dete i tada se savetuje da se sačeka minimum 6 meseci nakon prestanka dojenja.